Jak usunąć przebarwienia

W poprzednim wpisie wyjaśniałam dlaczego powstają przebarwienia i co robić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Kiedy jest już za późno i plamy pigmentacyjne dały o sobie znać (szczególnie te występujące na twarzy) zalecam skorzystanie z pomocy profesjonalisty – w gabinecie możemy skutecznie pożegnać się z tymi pamiątkami po lecie.

Dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że najlepszą metodą profilaktyki przebarwień jest zawsze ochrona przed promieniowaniem UV.  Należy wybierać preparaty zawierające silną barierę zarówno fizyczną (barwniki mineralne, które odbijają promieniowanie UV, żeby nie docierało do skóry) oraz ochronę chemiczną (substancje chemiczne absorbujące promieniowanie UV i rozpraszające je jako energię cieplną). Kiedy przebarwienia już się pojawią to usuwanie ich na własną rękę kosmetykami  nie przyniesie oszałamiających rezultatów. Oczywiście można próbować, ale należy mieć świadomość ograniczeń. Kremy rozjaśniające dadzą dobry efekt jedynie w przypadku zmian pigmentacyjnych umiejscowionych płytko w naskórku.

Wybierając kosmetyki warto zadbać o to, aby zawierały retinol o stężeniu 0,25% do 1%. Będzie on działał przeciwstarzeniowo i rozjaśniająco.

Lekiem, który należy włączyć do pielęgnacji jest stabilna lewoskrętna forma witaminy C (np. 10%, 15% lub 20% serum witaminą C). Korzystając z takiego kosmetyku możemy się spodziewać działania rozjaśniającego.

Kremy powinny także zawierać kwas kojowy lub ferulowy, które wpływają na metabolizm melatoniny, czyli barwnika powstającego w skórze w celu ochrony przed promieniowaniem UV (który wydzielany w nadmiarze powoduje powstanie przebarwień).

Kolejnym krokiem w złożonym procesie usuwania przebarwień jest wizyta w gabinecie. Trzeba pamiętać, że niwelowanie powstałych zmian nie jest łatwe i aby było skuteczne wymaga determinacji i konsekwencji. Terapia leczenia przebarwień jest procesem długotrwałym, dobre rezultaty uzyskuje się łącząc różne zabiegi. Preparaty rozjaśniające powinny być stosowane jako element kuracji łączonej z zabiegami u lekarza medycyny estetycznej (należy je stosować regularnie, często przez wiele miesięcy).

W związku z tym, iż przebarwienia mają rozmaitą etiologię, melanina może znajdować się na różnym poziomie, zarówno w skórze właściwej, jak i w naskórku, a czasem na obu poziomach. Tylko właściwa diagnoza i dobrze dobrane leczenie dają szansę redukcji przebarwień. Odpowiednimi zabiegami będą: Perfect Peel, który składa się z zabiegu gabinetowego oraz kuracji domowej. Peeling ten powoduje rozjaśnienie kolorytu cery i plam barwnikowych. To najbardziej zaawansowany i najskuteczniejszy średniogłęboki peeling przeznaczony do wszystkich rodzajów skóry. Jest połączeniem siedmiu synergicznie działających składników. To pierwszy na świecie peeling zawierający Glutation, którego zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników, wzmocnienie komórek skóry oraz hamowanie produkcji melaniny, a przez to blokowanie powstawania nowych przebarwień.  Innymi propozycjami są peelingi chemiczne np. Mela Peel (rekomendowany do leczenia problemów pigmentacyjnych tj.: melazmy, plam soczewicowatych i przebarwień pozapalnych), TCA czy PRX T33. Ten ostatni sprawdzi się kiedy myślimy nie tylko o usunięciu przebarwień, ale także leczeniu zmian trądzikowych i poprawie jakości skóry.

Skuteczne będą również zabiegi laserowe np. Q-Switch, czasem CO2, które pozytywnie wpływają też na poprawę kondycji skóry lub intensywne źródło światła IPL oraz Scarlet RF, czyli radiofrekwencja mikroigłowa – skutecznie wyrównująca koloryt skóry zwłaszcza przy przebarwieniach płytkich. Podobnie dobrze w redukcji płytkich przebarwień działa Dermapen.

Warto wiedzieć, że dobrą terapią prewencji przebarwień będzie mezoterapia igłowa (np. Dermaheal SB), która dobrze nawilży skórę i przygotuje ją do kontaktów z promieniami słonecznymi. Taki zabieg zapobiega syntezie melaniny i przeciwdziała dalszej pigmentacji skóry – należy go stosować w cyklach np. 3 wiosną przed urlopem i 3 jesienią po urlopie.

Kiedy już poddamy się pełnej kuracji należy dbać o to, aby nie dopuścić do ponownego pojawienia się przebarwień, gdyż tego typu zmiany mają tendencję do nawracania. Tutaj z pomocą znów przychodzi ochrona skóry przed słońcem (filtry UV, kapelusze, parasole), dobrane przez lekarza kosmetyki do codziennej pielęgnacji oraz poddawanie się zabiegom wspomagającym procesy naprawcze i właściwe nawilżenie skóry (wspomniana wyżej mezoterapia).