Cera naczynkowa

Skóra naczynkowa jest cienka i delikatna, cechuje ją duża wrażliwość spowodowana płytkim unaczynieniem i tendencją do rumienia. W związku z tym jest również trudna w pielęgnacji, w dzisiejszym wpisie wyjaśniam, jak sobie radzić z cerą naczynkową.

Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry twarzy z towarzyszącym rumieniem jest bardzo często występującym problemem, z którym spotykają się lekarze medycyny estetycznej i lekarze dermatolodzy. Dolegliwość spowodowana jest tym, że płytko unaczyniona skóra twarzy w wyniku działania czynników środowiskowych i nieprawidłowej pielęgnacji w miarę upływu czasu staje się coraz cieńsza, a naczynia bardziej widoczne. Naczynia krwionośne zaczynają wówczas przeświecać przez naskórek tworząc rumień i teleangiektazje. Należy zatem pamiętać, że taka skóra z tendencją do rozszerzonych, pękających naczynek wymaga odpowiedniej profilaktyki chroniącej przed nasileniem się objawów oraz skutecznej pielęgnacji gabinetowej. Poniżej zalecenia, których należy przestrzegać, kiedy naszym typem skóry jest ta naczynkowa.

Pielęgnacja

Rozszerzone naczynka mogą występować u osób z każdym rodzajem cery, jednak najbardziej narażeni są posiadacze skóry wrażliwej, cienkiej, o jasnym fototypie. Problem nasila się z wiekiem, gdy skóra staje się coraz cieńsza. Pojawianiu się rumienia i teleangiektazji sprzyjają dodatkowo takie czynniki jak: gorące i zimne powietrze, wiatr, promieniowanie UV, choroby skóry, nieprawidłowa pielęgnacja, dieta bogata w pikantne i gorące potrawy, używki, zbyt intensywny wysiłek, gorące kąpiele, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia endokrynologiczne, stres, silne emocje, niektóre leki (w tym antykoncepcja hormonalna i kortykosteroidy) lub czynniki genetyczne.

Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa, często spotykamy się z nietolerancją kosmetyków, co nasila jej nadwrażliwość. Tak rozpoczyna się błędne koło, w które wpadają pacjenci z tym typem skóry. Aby je przerwać należy skórę prawidłowo pielęgnować (lecząc oraz stosując odpowiednie środki zapobiegawcze). Bardzo ważny jest codzienny, staranny demakijaż, do którego należy używać płynów micelarnych lub mleczek. Istotne jest również tonizowanie (tonikiem przeznaczonym do skóry wrażliwej). Jeżeli do oczyszczania stosuje się wodę, należy użyć letniej, najlepiej przegotowanej. Trzeba również pamiętać, aby skóry nie podrażniać zapachowymi kosmetykami oraz mocnymi ruchami zarówno w trakcie mycia, jak i osuszania. Niewskazane są gorące kąpiele.

Przy tego typu cerze warunkiem koniecznym jest ochrona UV. Moim pacjentom polecam kremy z wysokim filtrem UV, stosowane jako oddzielny kosmetyk, nie jako składnik dostępnych kremów. W okresach nasłonecznienia konieczne jest nakładanie filtrów co 2-3 godziny. Doskonale sprawdzają się wówczas te sprzedawane w postaci zbliżonej do pudru w kamieniu.

Kosmetyki

W pielęgnacji należy zwrócić uwagę, by stosowane kremy przeznaczone do cery naczynkowej zawierały substancje nawilżające, mające działanie przeciwzapalne oraz wzmacniające barierę naskórkową i ściany naczyń krwionośnych. W składzie kosmetyków powinny znaleźć się kwas azelainowy, witamina C, witamina K, witamina PP, witamina E, flawonoidy głównie rutyna, retinol, bisabolol (rumianek). Pozytywny wpływ na skórę naczynkową mają także substancje łagodzące, takie jak allantoina, pantenol czy wyciąg z aloesu, oraz naturalne ekstrakty z opuncji figowej, arniki górskiej czy miłorzębu japońskiego.

Zabiegi

Pamiętajmy, że rumień powinienem być regularnie podawany leczeniu laserami zamykającymi naczynka. Terapia zwykle jest prowadzona w 3-4 sesjach co 3-4 tygodnie. Natomiast co 2-4 lata serie zabiegów należny powtarzać. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko zachorowania na trądzik różowaty, a u pacjentów, u których wystąpiła ta choroba zabiegi laserowe są elementem kuracji.

Czego unikać?

Posiadacze cery naczyniowej powinni unikać gorących kąpieli, sauny, opalania, picia alkoholu oraz ostrych przypraw.