Usuwanie tatuażu skutecznie i bezpiecznie

Tatuaż jest częścią kultury od początków ludzkiej cywilizacji. Słowo tatuaż pochodzi od tahitanskiego  słowa „tattau”- znaczyć. Niezależnie od miejsca i czasu jest niezwykle popularny, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Co jednak zrobić, gdy tatuaż sprzed lat przestał się z czasem podobać, nie pasuje do wykonywanego zawodu lub aktualnej sytuacji życiowej? Można się go pozbyć! W dzisiejszym wpisie opowiadam o skutecznej metodzie usuwania tatuaży – Magic Pen!

Popularność tatuażu, zwłaszcza wśród ludzi młodych, w ostatnich latach rośnie. Większość osób wykonuje pierwszy tatuaż w wieku 16-20 lat. Wprost proporcjonalnie do liczby osób ozdabiających swoje ciało tatuażami, rośnie liczba tych, którzy chcą je zmienić lub usunąć.

Dawne amatorskie tatuaże tworzone były zwykle jednym barwnikiem, który miał tendencję do migrowania i blednięcia. Obecnie wykonywane są wielokolorowe obrazy, do tworzenia których używanych jest szereg różnorodnych barwników. Stworzenie tatuażu w tzw. salonach tatuażu jest prostą procedurą, opartą na technice demografii. Natomiast już jego usunięcie to złożona, wieloetapowa procedura medyczna, która trwa od kilku do kilkunastu miesięcy i niesie za sobą szereg potencjalnych niebezpieczeństw.

Metody laserowe

Najbardziej rozpowszechnioną metodą usuwania tatuażu są w dzisiejszych czasach lasery Q-switch, emitujące bardzo krótki impuls, rozbijający barwnik na mikrocząsteczki, które w późniejszym etapie są usunięte przez organizm. Metodą tą, dość szybko, gdyż od 4 do 6 sesji usuwa się tatuaże czarne, natomiast do usunięcia wielokolorowych konieczne jest wykonanie od 10 do 15 sesji. Niestety nie wszystkie kolorowe pigmenty można usunąć laserowo. Nawet wprowadzenie najnowocześniejszych laserów pikosekundowych nie do końca poprawiło ten stan rzeczy (choć ich skuteczność jest dużo wyższa). Trzeba jednak pamiętać, że metoda laserowa zawsze wiąże się z ryzykiem powstania przebarwień lub odbarwień skóry, blizn i koloidów. Problemem jest także to, co dzieje się z mikrocząsteczkami barwnika. Pod wpływem wysokiej temperatury uwalniane są bowiem substancje, z których wiele dawno już sklasyfikowano jako toksyczne, a nawet rakotwórcze dla naszego organizmu. Co więcej, ponieważ usuwane są ze skóry drogą limfatyczną – istnieje duże prawdopodobieństwo ich gromadzenia się w węzłach chłonnych.

Nowość – Magic Pen

Alternatywą do tego typu zabiegów jest znana od lat metoda chemiczna. Nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym pracę tym sposobem jest Magic Pen MSTR (Mechanized Sequebtial Tattoo Removal). Urządzenie to umożliwia wprowadzenie do skóry sterylnego, opatentowanego roztworu, który prowadzi do odsłonięcia połączenia naskórka i skóry oraz uwolnienia barwnika użytego do wykonania tatuażu. Pigment jest traktowany przez organizm jak ciało obce, uruchamiane są więc złożone mechanizmy, powodujące jego eliminację. Podczas gojenia pojawia się strup, z którym wydalane są (co ważne) niezmienione cząsteczki barwnika. Roztwór aplikuje się do skóry metodą 5 mm łatek, otoczonych z każdej strony 3 mm niezmienionej skóry, co ułatwia proces gojenia. Magic Pen wymaga wykonania 3-4 zabiegów w odstępach 8 tygodniowych. Całkowity czas leczenia to ok. 6-8 miesięcy (istotna do określenia czasu jest wielkość tatuażu).

Skuteczność technologii MSTR zależy od metody wykonania tatuażu, techniki i głębokości wprowadzenia barwnika, a także od ewentualnych, wcześniej stosowanych prób pozbycia się tatuażu (przeciwwskazaniem jest wcześniejsze laserowe usuwanie tatuażu na tym obszarze). Urządzenie Magic Pen zapewnia lekarzowi pełną kontrolę nad głębokością i ilością podawanego roztworu, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność zabiegu. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest fakt, że barwnik jest eliminowany ze skóry całkowicie, ryzyko jego migracji w odróżnieni do innych metod jest więc ograniczone. Usuwanie tatuażu nigdy wcześniej nie było tak skuteczne i bezpieczne!