Skóra w okolicy oka cechuje się tym, iż jest bardzo cienka i delikatna, mówiąc wprost najcieńsza na całym naszym ciele. Nic dziwnego zatem, że w tym narażonym na ciągłe działanie czynników zewnętrznych obszarze bardzo wcześnie obserwujemy zmiany takie jak zmarszczki, dołeczki, czy wręcz przeciwnie worki w okolicy dolnej powieki lub też tzw. cienie. Kiedy makijaż już nie wystarcza dysponujemy metodami, które pomogą zlikwidować te nieestetyczne zasinienia. W dzisiejszym wpisie zabiegi, które polecam najczęściej w niwelowaniu cieni pod oczami.

Dlaczego tak właściwie pojawiają się cienie pod oczami? Mogą one wynikać z płytkiego unaczynienia naczyń krwionośnych lub nadmiernego nagromadzenia barwnika w okolicy dolnej powieki. Przyczyn powstawania cieni pod oczami jest wiele, oprócz czynników genetycznych może to być zmęczenie, utrudniona mikrocyrkulacja krwi lub niezdrowy styl życia. Niezależnie od przyczyny, kiedy zaczynają pojawiać się zasinienia, wyglądamy na bardziej zmęczonych.

Takie sińce pod oczami (podobnie jak worki) mogą być też wynikiem chorób (np. tarczycy, AZS, chorób nerek lub przewodu pokarmowego). Dlatego są często też zwierciadłem naszej ogólnej kondycji zdrowotnej. Jeśli wykluczymy elementy chorobowe, warto zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który pomoże zlikwidować problem cieni pod oczami. Możliwości mamy wiele, a rezultaty jakie jesteśmy w stanie osiągać sprawiają, że pacjenci często przyznają, że żałują że tak późno zwrócili się z tym problemem do lekarza.

Aby poprawić kondycję skóry w okolicy oczu chętnie stosuję zabiegi karboksyterapii, zabieg ten pozwala poprawić przepływ krwi w leczonym obszarze, a więc wpływa na wzmocnienie i dotlenienie skóry okolicy oka.

Równie często proponuję pacjentom mezoterapię osoczem bogatopłytkowym lub preparatem Plinest Fast. Zaletą wszelkiego rodzaju mezoterapii jest pobudzanie syntezy kolagenu w skórze. Jest to najważniejszy składnik, który odpowiada za jej jędrność i napięcie. Po wykonaniu serii zabiegów skóra staje się wzmocniona, nawilżona i rozjaśniona. Na skutek regularnych zabiegów następuje poprawa mikrokrążenia, dlatego zasinienia mają mniejszą tendencję do nawrotów.

Peelingi chemiczne to również sposób na rozjaśnienie okolicy oczu. Mają właściwości rozjaśniające i przy regularnym stosowaniu także wzmacniające. Do tego celu stosuję specjalnie przygotowane dla tej delikatnej okolicy formuły, będące połączeniem kilku kwasów, działających stymulująco i rozjaśniająco.

Powyżej opisane zabiegi, regularnie powtarzane, są naprawdę skuteczne w przypadku słabej kondycji skóry. Jednak w momencie gdy pojawiają się zaburzenia objętości w okolicy dolnej powieki, i to one są przyczyną powstania cieni, nie przyniosą do końca satysfakcjonujących efektów. Co wówczas?

Najbardziej popularną metodą, po którą sięgają lekarze chcąc uzupełnić powstałe ubytki objętości pod oczami jest zastosowanie wypełniaczy kwasu hialuronowego. Zabiegi tego typu należy jednak wykonywać ze szczególną ostrożnością z uwzględnieniem skomplikowanej anatomii okolicy podoczodołowej, bowiem efekt zabiegu zależy od prawidłowej techniki oraz od rodzaju użytego preparatu. Nie może być on za twardy, aby nie zablokować krążenia limfatycznego, ani zanadto chłonąć wodę, aby nie powodować obrzęków w tym mechanizmie. Zdarza się jednak, że nawet prawidłowo wykonany zabieg nie daje efektów zadowalających pacjenta i satysfakcjonujących lekarza, lub że okolica puchnie okresowo, albo po kilku tygodniach uwidacznia się nieestetyczne zgrubienie.

Przez lata obserwowałam te, nie do końca przewidywalne rezultaty zabiegów z użyciem wypełniaczy kwasu hialuronowego w okolicy dolnej powieki, poszukując preparatu bądź zabiegu w tej okolicy idealnego. Dzisiaj mogę powiedzieć, że znalazłam. Jest to zabieg z zastosowaniem nici Aptos Nano Vitis 7 w okolicy dolnej powieki i doliny łez. Te rozpuszczalne nitki, splecione są w formę warkocza, który po wprowadzeniu pod skórę delikatnie rozpręża się dając efekt wypełnienia. Przez kolejne miesiące (do 7-8, po których nici ulegają rozpuszczeniu) obserwujemy poprawę kondycji skóry, ponieważ są one  zbudowane są z kwasu polimlekowego i polikaprolaktonu, uznanych stymulatorów tkankowych. Podsumowując, zabieg jest bardzo skuteczny, daje bardzo dobre efekty estetyczne, bez ryzyka powstawania obrzęków.