techniki-laczone-laser-frakcyjny-co2-i-osocze-bogatoplytkowe-prpJesień to doskonały czas na przeprowadzenie odpowiednich zabiegów laserowych, sprzyja temu niewielka ilość godzin słonecznych.  Jeśli do tego typu procedur dodamy także inne techniki np. wykorzystanie osocza bogatopłytkowego, możemy osiągać doskonałe efekty. W dzisiejszym wpisie przedstawiam zalety wynikające z takiego połączenia.

Wielu pacjentów, obawia się leczenia laserem ze względu na panujące przekonanie, że są to zabiegi bolesne i niejednokrotnie wymagające długiego okresu rekonwalescencji. Nie należy się jednak obawiać – z bólem w trakcie procedury zabiegowej dobrze radzi sobie zaaplikowane wcześniej znieczulenie miejscowe. Wystarczająco zabezpiecza ono nawet najbardziej wrażliwych pacjentów.

Rozwiązaniem, które znacznie przyspiesza gojenie skóry po zabiegu jest połączenie technik zabiegowych z zastosowaniem lasera frakcyjnego i osocza bogatopłytkowego. Odpowiednio prowadzone procedury zwiększają skuteczność  remodelingu skóry. Obserwowane rezultaty są znacznie większe niż po zastosowaniu każdej z tych technik osobno.

Laser frakcyjny CO2

Tzw. fraksel, w sposób kontrolowany, frakcyjne uszkadza skórę, pozostawiając „zdrowe wysepki” między plamkami jej uszkodzonej powierzchni. Dzięki temu procesy naprawcze są bardzo skuteczne i dużo szybsze niż w przypadku uszkodzenia całej powierzchni skóry. W ciągu kilku tygodni od zabiegu dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jej sprężystość. Efektem jest przebudowa skóry, która staje się napięta, drobne zmarszczki się spłycają, bądź zupełnie zanikają. Przebarwienia ulegają znacznej redukcji. Efektem remodelingu jest także zwężenie porów skóry oraz spłycenie blizn potrądzikowych. Nic więc dziwnego, że często zabiegi laserem CO2 są opisywane jako „lifting laserowy” – nowo wytworzony naskórek jest gładki, pozbawiony przebarwień i zmian posłonecznych.  Dodatkowo skóra ulega obkurczeniu, dzięki czemu uzyskujemy efekt zwiększonego napięcia i naciągnięcia skóry.

Osocze bogatopłytkowe PRP (Plateled Rich Plasma)

Fenomenem wykorzystywanym od kilku lat w gabinetach medycyny estetycznej jest osocze bogatopłytkowe pozyskane z krwi pacjenta. W porównaniu z innymi zabiegami jest to niezwykle bezpieczna  technologia stosowana do stymulacji skóry (w tym wpisie już wspominałam o osoczu, kliknij). PRP to koncentrat własnych płytek krwi pacjenta w niewielkiej ilości osocza. Czemu to takie istotne? Płytki krwi to struktury, które wypełnione są białkami mającymi właściwości stymulujące naprawę na wszystkich poziomach. Białka te są uwalniane z ziarnistości płytek w sytuacji uszkodzenia ciągłości tkanek organizmu. W ciągu kilku sekund od urazu rozpoczyna się skuteczna regeneracja uszkodzenia. Wiedza na temat właściwości płytek z roku na rok jest coraz większa, dzięki wykorzystaniu ich koncentratów w wielu dziedzinach medycyny, od ortopedii przez medycynę oparzeniową, stomatologię, aż do medycyny estetycznej. Po podaniu do skóry koncentratu płytek krwi, są one aktywowane, a uwolnione białka biorą na cel uszkodzenia posłoneczne na wszystkich poziomach. Dochodzi do tzw. autologicznej odnowy komórkowej, dzięki stymulowaniu komórek macierzystych, skóra staje się napięta, bardziej elastyczna i nawilżona. Wydzielane przez płytki krwi białka stymulujące powodują pobudzenie procesów regeneracji tkanek, wspomagają procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych (angiogenezy), aktywują mezenchymalne komórki macierzyste, pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Dlaczego techniki łączone są tak skuteczne?

Obserwacje wynikające z łączenia osocza bogatopłytkowego z  resurfacingiem laserem CO2 potwierdzają znaczne zwiększenie efektywności zabiegu  laserowego oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Dzięki zastosowaniu łącznie obu metod uzyskujemy gwarancję szybszego gojenia, skrócenie okresu rekonwalescencji, zmniejszenie ryzyka powikłań, zwiększenie zagęszczenia skóry i jej napięcia oraz zwiększoną redukcję zmarszczek, przebarwień, blizn i porów.

W mojej opinii techniki łączone w medycynie estetycznej są najbardziej efektywne. W kolejnych wpisach będę je sukcesywnie przedstawiać.