Miesiące wakacyjne to czas, kiedy do kliniki zgłasza się więcej pacjentów z myślą o likwidowaniu tkanki tłuszczowej. Z pomocą przychodzi kriolipoliza Z Lipo. Na ostatnim live przedstawialiśmy ten zabieg na przykładzie okolicy podbródka, a w dzisiejszym wpisie znajdziecie odpowiedzi na wszelkie pytania z nim związane.

Kriolipoliza Z Lipo, na czym polega zabieg?

Zabieg kriolipolizy polega na tym, aby obniżyć temperaturę tkanki tłuszczowej do wartości termicznej, w której zawartość komórek tłuszczowych zamienia się w kryształy. Proces ten zachodzi, gdy tkanka tłuszczowa zostanie „schłodzona” do określonej temperatury (następuje rozpad i zniszczenie komórek tłuszczowych i zainicjowanie fizjologicznej lipolizy).

Innowacją tego zabiegu jest jego wielofazowość. Najpierw wykonujemy badanie USG, przeprowadzamy wszelkie pomiary tkanek, ważymy pacjenta, sprawdzamy obwody. To przełomowa procedura medyczna z opatentowanym protokołem zabiegowym. To synergia dwóch metod ZLipo i Z WavePro, czyli kriolipoliza z falą uderzeniową (w przypadku zabiegów na ciało). To pierwsza na świecie procedura, podczas której najpierw zamrażamy komórki tłuszczowe, a następnie w celu dodatkowej stymulacji wykonujemy drenaż określonej partii ciała. ZWavePro powoduje zniszczenie większej ilości komórek tłuszczowych (a w przypadku podbródka wykonujemy intensywny masaż).

Jak działa zabieg?

Mechanizm działania systemu ZLipo polega na tym, że schładzamy tkankę zassaną wcześniej do aplikatora. W zależności od tego, który obszar leczymy, możemy stosować małą głowicę do podbródka lub większe głowice (S, M, L) do zabiegów na ciało. Temperatura tkanki obniża się i to powoduje, że wrażliwa na schłodzenie tkanka tłuszczowa jest niszczona. Aby zwiększyć efektywność zabiegu, bardzo ważnym jego elementem jest zastosowanie w przypadku podbródka masażu drenującego, a w przypadku zabiegów na ciało fali uderzeniowej.

Czy drugi podbródek to częsty problem u pacjentów, którzy się pojawiają w klinice?

Dość często pacjenci z „drugim podbródkiem” pojawiają się w gabinetach medycyny estetycznej, jest to problem dotyczący nierzadko bardzo szczupłych osób. Genetycznie tłuszczyk gromadzi się w wybranym miejscu na ciele, może to być więc m.in. podbródek.

Do tej pory można było go likwidować na kilka sposobów. Wszystkie one wiązały się w pewnym stopniu z dyskomfortem po zabiegu. Można było przeprowadzać lipolizę iniekcyjną (w zależności od preparatu po zabiegu utrzymywał się przez kilka lub kilkanaście dni obrzęk podbródka) czy liposukcję chirurgiczną.

Firma Zimmer wyszła naprzeciw potrzebom pacjentów i do innowacyjnej technologii Z Lipo dołączono także małą głowicę do podbródka. Zabieg jest o tyle komfortowy, że po zassaniu tkanki tłuszczowej następuje jej przechładzanie i w ciągu 7-10 minut, praktycznie przestajemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort, a po zabiegu tkanka jest drenowana, masowana i bardzo szybko wraca do temperatury właściwej. Zabieg na podbródek trwa 45 minut (chłodzenie podbródka), na 10 minut przed końcem zabiegu wykonywany jest masaż węzłów chłonnych, natomiast bezpośrednio po zabiegu na obszarze zabiegowym należy wykonać ręczny masaż w celu wydrenowania i rozprowadzenia tych skrystalizowanych komórek tłuszczowych na podbródku.

Dlaczego kriolipoliza jest tak polecanym zabiegiem na podbródek?

Jest to innowacja. To procedura, która nie wyłącza pacjentów z codziennego funkcjonowania, a do tego jest bardzo skuteczna. Bezpieczeństwo, skuteczność, brak wyłączenia pacjentów, to największe zalety tego zabiegu.

Ile jest wymaganych serii? Po ilu zabiegach są widoczne efekty?

Efekty zabiegu widoczne są już po pierwszym zabiegu. To ile będzie potrzebnych zabiegów do uzyskania pełnego, zadowalającego efektu jesteśmy w stanie precyzyjnie określić poprzez wykonanie USG. Efekt ostateczny zależny jest od wyjściowej ilości tkanki tłuszczowej.

Czy po tym zabiegu trzeba utrzymywać specjalną dietę, czy to ma wpływ na efekty?

Tak, przez kilka dni po zabiegu zalecany jest ujemny bilans kaloryczny i dużo ruchu. Potem należy się zdrowo odżywiać.

Pamiętajmy też, że to nie jest metoda odchudzania, ale metoda modelowania sylwetki, pomaga nam w pracy nad zgrabną, ładną sylwetką.

Jak długo są widoczne efekty?

Efekty są stałe. Jeśli pacjent stosuje dietę (zdrowe odżywianie), jeżeli nie zmienia się jego waga, to komórki tłuszczowe są likwidowane na zawsze.

W jaki sposób tłuszcz jest usuwany z organizmu? Dlaczego tak ważne jest, aby po zabiegu zwiększyć aktywność fizyczną?

To niezwykle ważny element okresu pozabiegowego, po to żeby zużyć ten zapas energetyczny, który powstał. My ten tłuszczyk spalamy (część jest wydalana przez wątrobę), ale w dużej mierze musimy pomóc organizmowi i po prostu go spalić. Po zabiegu zachęcamy więc przynajmniej na intensywny spacer.

Czy zabieg powoduje dodatkowo stymulację skóry?

Przechłodzenie tkanki jest jednym ze znanych zabiegów, które wykorzystujemy w przypadku stymulacji skóry do produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra jest bardziej elastyczna. Zostaje również pobudzony metabolizm komórkowy skóry, co sprawia, że staje się ona lepiej odżywiona i ukrwiona.

Czy zabieg jest bolesny? Czy pacjent odczuwa zimno?

Zabieg nie jest bolesny. Na początku i końcu pacjent odczuwa dyskomfort o rożnym nasileniu, w zależności od okolicy zabiegowej. Pacjent odczuwa w pierwszej fazie chłód, nie jest to zimno. Znanym mechanizmem znieczulenia jest działanie chłodem na tkanki. W związku z tym w momencie, kiedy ta tkanka się ochładza przestajemy czuć jakikolwiek dyskomfort w trakcie zabiegu.

W tracie zabiegu wymuszona jest pozycja (45 minut w przypadku podbródka lub godzina w przypadku zabiegu na ciało) – nie ruszamy się, aby głowica była cały czas w prawidłowej pozycji, to może czasem powodować dyskomfort.

Czy zabieg ten jest przeznaczony dla określonej grupy wiekowej? Jakie są przeciwwskazania?

Zabieg wykonujemy u osób pełnoletnich, nie ma górnej granicy wiekowej. Ograniczeniem jest ilość tkanki tłuszczowej, nie może być za mała lub za duża.

Zabiegu nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u pacjentów z cukrzycą, z chorobami autoimmunologicznymi, u pacjentów z zakażeniami np. wirusem B i C wątroby. Jednym słowem pacjent musi być zdrowy.

Czy zaraz po zabiegu zostaje ślad? Czy można od razu wracać do pracy?

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, występuje rumień związany z działaniem chłodu na skórę, czasem mogą pojawić się drobne „wybroczynki” związanie z działaniem próżni/ciśnienia (które łatwo, np. w przypadku podbródka zakamuflować makijażem). Są to objawy, które bardzo szybko ustępują. Po zabiegu nie ma okresu wyłączenia. Praktycznie od razu można wrócić do codziennych obowiązków.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania zabiegu w związku z wysokimi temperaturami (latem)?

Nie, temperatura otoczenia nie ma wpływu na efektywność zabiegu

Czy pacjenci po skończonej terapii onkologicznej mogą skorzystać z tego zabiegu?

Tak, skończona terapia onkologiczna nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Czy osoba, która ma problemy z nerkami może korzystać z kriolipolizy?

Przy dużej niewydolności i dużych obszarach zabiegowych – jest to przeciwwskazanie.

Czy po cesarskim cięciu można się podać zabiegowi na brzuch?

Blizny muszą być całkowicie zagojone, bezpiecznie jest zaczekać minimum rok po operacjach brzusznych. Po to, aby w momencie zasysania nie spowodować jakiegokolwiek problemu z blizną.

Jaki jest koszt jednego zabiegu?

Koszt jednego zabiegu to 1500 zł.