Z biegiem czasu skóra traci jędrność, staje się wiotka i cienka. Starzenie jest procesem nieuchronnym, ale możemy jego konsekwencje nieco spowolnić i po prostu wyglądać świetnie! W dzisiejszym wpisie przedstawiam sposoby na poprawę wyglądu i kondycji skóry dojrzałej i wymagającej.
Pielęgnacja od A do Z
Zmarszczki, zmniejszenie elastyczności i gęstości skóry, opadające policzki lub mówiąc inaczej „chomiki” – to tylko kilka z najczęściej występujących objawów, z powodu których zgłaszają się do mnie pacjentki dojrzałe. Z wiekiem zachodzi w skórze szereg zmian – staje się ona mniej napięta i rozluźniona. Jest to spowodowane tym, że włókna kolagenu (podstawowego białka znajdującego się w skórze, zapewniającego jej elastyczność) zmieniają swoją strukturę – wydłużają się, a ich spiralna struktura nie jest tak silnie skręcona jak w skórze młodzieńczej. Pielęgnacja skóry dojrzałej to nie jest proste zadanie. Aby zachować jej młody wygląd jak najdłużej trzeba działać wielotorowo. Po pierwsze, nawyki, które wypracowaliśmy w latach poprzednich owocują, bowiem bardzo ważna jest domowa pielęgnacja. Odpowiednie oczyszczanie skóry, odżywianie i nawilżanie to podstawa. W składach kremów, które używamy na co dzień warto szukać kwasu hialuronowego, retinolu, peptydów, witaminy C. Należy chronić skórę filtrami UV. Taka staranna pielęgnacja zapewni nam dobry wygląd przez długi czas. Drugim filarem pielęgnacji są zabiegi w gabinecie.
Pacjentki 45+ wymagają dużo od siebie i swojego wyglądu. Nie ma drogi na skróty. Skóra w tym wieku potrzebuje indywidualnie dobranych planów zabiegowych. Najczęściej, aby osiągnąć zamierzony cel, należy wykonać kilka zabiegów. Możliwości jest wiele, np. terapia moją ulubioną techniką łączenia zabiegów laserem erbowo-yagowym z liftingiem metodami Aptos. W mojej opinii taka terapia warta jest kilku dni rekonwalescencji. Dlaczego?
Specjalista do spraw zagęszczania skóry
U wielu pacjentek w tej grupie wiekowej widoczna jest duża wiotkość skóry. Jak zatem przywrócić jej napięcie? Szybkim sposobem jest wykorzystanie mocy laserów. W mojej klinice osobom pragnącym odzyskać gęstość skóry polecam zabiegi z użyciem niemieckiego lasera Asclepion MCL31 Dermablate. Rekonwalescencja przy resurfacingu laserem erbowo-yagowym w zależności od wybranego programu zajmuje ok. 12-72 godzin. Gdy skóra wymaga mocniejszego zabiegu, chętnie łączę go z osoczem bogatopłytkowym i lampą LED, które znacząco skracają okres rekonwalescencji. Efekty procedury są niezwykle naturalne. Wiązka lasera tworzy na powierzchni skóry tysiące mikrouszkodzeń, jednocześnie ogrzewając skórę, następstwem czego jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych i silna stymulacja produkcji kolagenu. W efekcie następuje wygładzenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu, pogrubienie, uelastycznienie i ujędrnienie skóry. Na rezultaty zabiegu z użyciem lasera należy poczekać kilka tygodni. Po resurfacing sięgają kobiety w różnym wieku – głównie dlatego, że dzięki tego typu zabiegowi możemy osiągać doskonałe efekty naprawy i regeneracji tkanek bez efektów sztuczności.
Metody Aptos
Drugim krokiem, aby naturalny rezultat utrwalić, jest praca metodami Aptos, stworzonymi po to, aby z jednej strony liftingować skórę, a z drugiej silnie ją stymulować. Najbardziej zaawansowane, często wykorzystywane do eliminacji tzw. „chomiczków” są nici Exellence Visage, zbudowane z dobrze znanych stymulatorów: kwasu polimlekowego i kaprolaktonu. Przez ok. 10-12 miesięcy pozostawania w skórze pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, nieustannie, każdego dnia i każdej nocy, ją zagęszczając. Nacięcia nici, zwane haczykami, mają taką konstrukcję, aby siła liftingu rozkładała się na każdy centymetr skóry, nie tworząc na jej powierzchni zaciągnięć, zagnieceń i fałdek. Efekty zabiegu są naturalnie, gdyż pracuję tylko na własnych tkankach pacjenta, przemieszczając je tam, gdzie znajdowały się jeszcze kilka lat wcześniej. Procedura jest mało inwazyjna, a rekonwalescencja trwa do kilku dni, co jak podkreślają niejednokrotnie moje pacjentki, jest drobiazgiem wobec efektów zabiegu.
Medycyna estetyczna zna wiele rozwiązań na zachowanie skóry w dobrej kondycji. Opisane przeze mnie połączenie tych dwóch świetnych procedur (stosowanych również oddzielnie), daje efekty piękne, naturalne i długotrwałe.