Wiele moich pacjentek zgłasza się do gabinetu, kiedy zaczyna dostrzegać, że skóra dłoni wyraźnie różni się od reszty ciała. Często to właśnie o dłoniach zapominamy, gdy myślimy o pogłębionej pielęgnacji skóry. Tymczasem są one bardzo narażone na działanie wielu szkodliwych czynników środowiskowych przez to szybciej się starzeją. Jak poprawić kondycję dłoni i sprawić, aby wyglądały młodziej?
Nie wystarczy jedynie dbać o twarz i szyję, aby jak najdłużej zachować młody wygląd – dłonie również mogą zdradzić nasz wiek, dlatego warto poświęcić im więcej troski. Młode dłonie cechują się sprężystą skórą, mają jednolite ubarwienie, jednak na skutek upływu czasu naskórek staje się coraz cieńszy, a skóra robi się wiotka. Następuje zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje większą widoczność ścięgien oraz poszerzonych żył. Dłonie wyglądają na „wychudzone”.
Skóra dłoni jest bardzo cienka, cechuje ją łatwość do przesuszeń, ma też mniejszą ilość gruczołów łojowych. Oprócz tego dłonie bardziej niż inne części ciała są narażone na działanie szkodliwych czynników środowiskowych: promieniowanie UV, różnice temperatur. Na skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia, plamy słoneczne (starcze) oraz siatka zmarszczek. To skóra dłoni, jak żadna inna, jest narażona na kontakt z różnymi środkami chemicznymi, których używamy w domu.
Pielęgnację skóry rąk oczywiście warto zacząć od codziennych lub systematycznych drobnych zabiegów w domu. Regularne peelingi, maseczki i okłady pomogą, aby zregenerować zbyt przesuszoną skórę dłoni. Jednak z czasem będą one wymagały pogłębionej pielęgnacji. Toteż w gabinetach medycyny estetycznej możemy znaleźć wiele zabiegów, które poprawią kondycję skóry rąk. Warto z lekarzem ustalić odpowiedni plan działania i zastosować rożne zabiegi, aby przeciwdziałać odmiennym problemom starzejącej się skóry: czy to przebarwieniom, przesuszeniom czy wiotkości. Odpowiednio dobrane procedury będą więc remedium na te problemy, które nie zniknęłyby tylko przy pomocy domowej pielęgnacji – ta, z zasady działa tylko na powierzchnię dłoni.
Przebarwienia na dłoniach powstają bardzo często dlatego, że nie chronimy skóry dłoni filtrami przeciwsłonecznymi (pamiętamy o twarzy, jednak ręce ciągle pozostają nieosłonięte przed szkodliwym promieniowaniem). Aby je usunąć możemy skorzystać z zabiegów laserowych (np. CO2), które w sposób kontrolowany uszkadzają skórę, a przez to stymulują ją do odnowy. Warto też zastosować serię peelingów specjalnie przeznaczonych do skóry rąk np. Easy Peel, Easy Touch. Pamiętajmy jednak, że z tymi zabiegami musimy poczekać do jesieni, aby znów nie narazić dłoni na powstawanie przebarwień. Latem natomiast doskonałym zabiegiem będzie Scarlet RF, radiofrekwencja pozawala ujędrnić skórę i jednocześnie wyrównuje jej koloryt.
Kiedy na skórze dłoni widzimy z kolei ubytki objętości tkanki – kiedy są widoczne naczynia krwionośnie i ścięgna, najlepszym sposobem na poprawę kondycji dłoni będzie zastosowanie wypełniaczy. W taki obszar wystarczy wprowadzić niewielką ilość wypełniacza (ok. 1 ml). Można zastosować kwas hialuronowy, ale lepszym wyborem jest hydroksyapatyt wapnia (Radiesse, Facetem), który jest doskonałym stymulatorem tkankowym. Dodaną wartością do zabiegu z użyciem tej substancji, poza wypełnieniem jest poprawa jakości skóry. Zabieg ten potrafi odjąć dłoniom przysłowiowe kilka lat. Skóra wygląda młodziej i staje się znacznie bardziej jędrna, dzięki zastosowaniu wypełniaczy, które stymulują tworzenie nowego kolagenu.
Odżywienie skóry dłoni przy pomocy zabiegów mezoterapii (np. w serii co dwa tygodnie) pomoże zregenerować i nawilżyć ją na dłuższy czas. A karboksyterapia, podczas której podajemy pod skórę dwutlenek węgla, będzie działała stymulująco na fibroblasty, pomoże w lepszym ukrwieniu skóry, która stanie się przez to bardziej odżywiona i jędrna.
Pamiętajmy, że dłonie to nasza wizytówka, oprócz manicure warto zadbać o ich skórę, która na co dzień narażona jest na wiele niesprzyjających czynników.