Powiększanie i modelowanie ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, dzięki któremu można zyskać pełniejsze i bardziej wydatne usta, a efekt widoczny jest niemal od razu. Kiedy warto rozważyć tego typu zabieg, na czym on dokładnie polega i jaką metodę wybrać, wyjaśniła dr Ewa Rybicka, właścicielka Kliniki Estetica Nova.

Kształt i rozmiar naszych ust zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Proces starzenia, drobne urazy czy wieloletnie nawyki takie jak palenie papierosów, również odznaczają niemały wpływ na wygląd naszych ust. 

Rozwój medycyny estetycznej umożliwił szeroki wybór zabiegów rewitalizujących. Dzięki temu możemy dostosować metodę do efektu, jaki chcemy uzyskać. Powiększanie oraz modelowanie ust pozwala między innymi na korekcję kształtu, struktury, a także kolorytu warg.

Wskazaniem do zabiegu są małe, asymetryczne i nieproporcjonalne do reszty twarzy usta, nierówny i zanikający koloryt oraz  tzw. „zmarszczki palacza” oraz – wymienia dr Ewa Rybicka.

Jaką metodę wybrać, by móc długo cieszyć się efektem pełnych ust?

Istnieje kilka metod powiększania ust. Większość z nich jest bezpieczna i małoinwazyjna. Te najczęściej wykorzystywane przez lekarzy medycyny estetycznej to:

Kwas hialuronowy. Z jego pomocą możemy wykonać nawilżanie, modelowanie i powiększanie ust. Zabieg polega na wstrzyknięciu w kontur ust lub w czerwień wargową substancji kwasu hialuronowego stabilizowanego o różnej gęstości. Zabieg jest wykonywany za pomocą igły lub specjalnej cienkiej kaniuli, której użycie minimalizuje ryzyko powstawania siniaczków.

– Co ważne, kwas hialuronowy charakteryzuje się doskonałą tolerancją, całkowicie integruje się z tkankami skóry – podkreśla lekarka.

Tłuszcz. Rezultaty takie jak: przywrócenie objętości, poprawa i korekcja konturu ust, zmniejszenie zmarszczek palacza są widoczne niemal od razu. Chwilę po zabiegu występuje obrzęk oraz zaczerwienienie. Objawy te ustępują w ciągu kilku dni. Po zabiegu warto jest zarezerwować sobie 1-2 dni mniejszej aktywności, choć nierzadko tuż po nim możesz wrócić do swoich codziennych obowiązków. Efekt zabiegu utrzymuje się zaś od 8 do 12 miesięcy.

Wypełnianie ust własnym tłuszczem to obok kwasu hialuronowego metoda powiększania i modelowania ust. Zabieg lipotransferu polega na pobraniu tkanki autogennej z innej części ciała pacjenta np. z brzucha. Tłuszcz poddaje się procesowi oczyszczania w specjalnej wirówce. Następnie wstrzykuje się go w wargi przy pomocy cienkiej igły. Metoda ta jest skuteczna i bezpieczna. Jej zaletą jest łatwe przyswojenie materiału (własna tkanka tłuszczowa jest w pełni naturalnym wypełniaczem) i eliminacja ryzyka alergii. Wypełnienia ust własnym tłuszczem trwa ok godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub stomatologicznym.
Efekty tej metody są długotrwałe i mogą utrzymać się nawet do kilku lat.

Nici. Kolejną, zyskującą coraz większą popularność metodą powiększania i modelowania ust są nici liftingujące.

Nici są wykonane z  całkowicie wchłanialnego materiału (bioabsorbowalnego) o właściwościach nie tylko liftingujących, ale także biorewitalizujących. Są one zbudowane min. z  kwasu polimlekowego (L-lactic), który dodatkowo stymuluje skórę, aktywując jej naturalną rewitalizację, a także spowalnia procesy starzenia. Nici wchłaniają się całkowicie w ciągu 360 dni.

W przypadku ust, nici stosuje się przede wszystkim po to, by podnieść opadające kąciki ust, nadać im pełniejszy kształt, spłycić zmarszczki palacza.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Nici aplikuje się za pomocą bezpiecznej kaniuli, minimalizującej ryzyko zasinień. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, że naturalny efekt utrzymuje się dłużej niż w przypadku powiększania warg kwasem hialuronowym.

Techniki powiększania ust

Lekarz modelujący usta może zastosować różne techniki podania wybranego preparatu. Po wnikliwej konsultacji dr Ewa Rybicka dobiera zarówno preparat (jego ilość) jak i technikę zabiegu bardzo indywidualnie. Każdy z nas jest przecież inny. Lekarz uwzględnia preferencje i oczekiwania pacjenta, ale przede wszystkim proporcje twarzy oraz mimikę.

– Efekt zabiegu nie musi być spektakularny. Ważne, by uzyskać jak najbardziej naturalny efekt – zaznacza dr Ewa Rybicka.

Najbardziej popularnymi obecnie technikami, które pozwalają osiągnąć naturalny efekt powiększenia ust powiększania ust są:

  • Technika „na płasko”. Metoda ta pozwala uzyskać bardzo naturalny efekt. Zabieg polega na powiększaniu obszaru czerwieni ust, delikatnym wywinięciu górnej wargi, podkreśleniu łuku kupidyna, a nie ich objętościowej korekcie ust w sposób wypukły.
  • Technika „French Lips” unosi delikatnie kąciki, uwypukla środkową część wargi, dzięki czemu są one pełne i wciąż naturalne.
  • Technika „Baby Doll” pozwala uwydatnić łuk kupidyna przy jednoczesnym powiększeniu środkowej części ust i wywinięciu dolnej wargi.

Po konsultacji nakładane jest znieczulenie w kremie dla większego komfortu zabiegu. Sama procedura powiększania i modelowania ust trwa mniej więcej godzinę (włączając w to również konsultację).