Koretka kształtu nosa dr Ewa RybickaMówiąc o korekcie kształtu nosa w medycynie estetycznej należy przede wszystkim  zwrócić uwagę, że zabiegiem tym możemy korygować jedynie określone kształty nosa – możemy coś dodać, ale nie możemy ująć. W przypadku problemów z niedrożnością, nabytymi lub wrodzonymi zniekształceniami lub gdy nos jest zbyt duży w stosunku do twarzy, z reguły jedyną skuteczną metodą będzie operacja chirurgiczna.

Medycyna estetyczna pozwala jednak na znaczną poprawę kształtu nosa, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie nosa. Czasami, co jest zaskakujące, jeśli podczas zabiegu wyrównamy nawet duży nos o niesymetrycznym grzbiecie to uzyskujemy optyczną harmonię –  paradoksalnie nos wydaje się być mniejszy mimo tego, że dodajemy objętości. Stosunkowo łatwo można również skorygować czubek nosa – jeśli jest opuszczony, podajemy preparat tak, aby wierzchołek nosa podnieść. Wypełnienie możemy również połączyć z wstrzyknięciem toksyny botulinowej typu A. Zabieg ten pozwoli skorygować opadającą końcówkę nosa. Z kolei osobom, które często noszą okulary można podać preparat w  miejsca, gdzie często tworzą się wgłębienia.

Wśród swoich pacjentów mam takich, którzy w przeszłości poddawali się leczeniu chirurgicznemu, po którym pozostała niedrożność i problemy z oddychaniem. Rozwiązaniem, które stosuję w tych wypadkach jest uniesienie czubka nosa kwasem hialuronowym, co pozwala na kilka miesięcy przywrócić komfort oddychania. Pacjent nie musi się poddać kolejnemu leczeniu operacyjnemu, którego się obawia. To ciekawe przypadki,  będące dowodem na to, że medycyna estetyczna może pomóc nawet w tak skomplikowanych sytuacjach.

Wykonując zabiegi lekarz musi wykazać się dokładną znajomością anatomii, wielką wyobraźnią, musi wiedzieć jaki efekt chce uzyskać, jakie atuty nosa powinien wydobyć, a które elementy „schować”, dużą rolę odgrywa w tym przypadku również doświadczenie – wszystkie te aspekty powodują, że pacjent i ja po skończonym zabiegu jesteśmy zadowoleni z rezultatu.

Często nie tylko pacjenci, ale również ja jestem zaskoczona, jak bardzo pozytywna jest zmiana wyglądu pacjenta. Prawdziwy efekt wow:) Po korekcji nosa pacjent wychodzi z gabinetu i zaczyna  nowe życie, gdyż dla niektórych osób, niewłaściwy w ich mniemaniu wygląd nosa stanowi źródło kompleksów. Nagle okazuje się, że mogą sobie robić zdjęcia z profilu, że polubili swoje odbicie w lustrze, a życie stało się bardziej komfortowe. W ciągu kilkuminutowego zabiegu likwidujemy coś co było źródłem kompleksów od lat. Niewielka korekta może sprawić, że twarz będzie bardziej symetryczna, a nos stanie się optycznie mniejszy.

Mamy zatem wiele możliwości poprawy estetyki nosa korzystając jedynie z rozwiązań z zakresu medycyny estetycznej.