Wiotka skóra

Utratę elastyczności skóry najczęściej obserwujemy na brzuchu, piersiach, udach, ramionach oraz na twarzy i szyi. Jest to oczywiście wynik naturalnego procesu starzenia, ale może też pojawiać się u młodych osób np. po utracie dużej masy ciała, po ciąży oraz w wyniku zaburzeń hormonalnych. Pacjenci zgłaszają się do kliniki z tym problemem, gdy już widzą, że mimo ćwiczeń fizycznych, masaży i regularnego stosowania odpowiednich kosmetyków stan ich skóry nie ulega poprawie. Jest to moment, kiedy możemy zalecić zabiegi stymulujące produkcję kolagenu, przywracające skórze prawidłowe napięcie.

Pojawienie się wiotkiej skóry to rezultat utraty jej gęstości. Stan ten wynika z malejącej z wiekiem aktywności fibroblastów produkujących włókna kolagenowe i elastyczne. Dzisiejszy wpis to subiektywny, wynikający z mojego doświadczenia, przegląd zabiegów przywracających sprężystość skórze.

Polecam zabiegi wykorzystujące działanie ciepła na skórę takie jak Thermolifting Pellevé oraz doskonałą radiofrekwencję mikroigłową Scarlet RF. Bardzo dobre efekty przynosi technologia HIFU, czyli działanie na skórę skoncentrowanymi ultradźwiękami emitowanymi przez urządzenia takie jak Ultraskin II, Ultraformer. Pacjentki, które mają problem z wiotkością skóry i cellulitem doceniają falę uderzeniową Cellactor oraz karboksyterapię.  Dla osób obawiających się zabiegów urządzeniami proponuję Dermapen oraz nici PDO, uznane metody stymulacji produkcji kolagenu.

Poniżej wyjaśniam na czym polegają poszczególne zabiegi.

Pellevé

W zabiegu tym wykorzystujemy fale radiowe o wysokiej częstotliwości 4 MHz. Fale te emitowane są przez specjalnie skonstruowane głowice, co pozwala na ich koncentrację w tkance podskórnej i powoduje ogrzanie do temperatury, która jest sygnałem dla organizmu uruchamiającym naprawę rozciągniętych i słabych włókien kolagenowych znajdujących się w skórze. Jest to także impuls dla fibroblastów do produkcji nowych włókien. Pacjent odczuwa podczas zabiegu przyjemny wzrost temperatury na danym obszarze. W efekcie skóra staje się gładsza i bardziej napięta. Warto dodać, że to doskonały zabieg na każdą porę roku.

Scarlet RF

Radiofrekwencja mikroigłowa to jednoczesne zastosowanie znanych wcześniej zabiegów – podgrzewania tkanek falą elektromagnetyczną o częstotliwości fali radiowej zwanej w skrócie radiofrekwencją (RF) i mikronakluwania. Niewielkie urazy wywołane przez głowicę, zaopatrzoną w 25 specjalnie skonstruowanych igieł powodują pobudzenie naturalnych zdolności organizmu do regeneracji. Dodatkowo opatentowana konstrukcja głowicy Scarlet RF gwarantuje silne, ale bezpieczne ogrzanie skóry właściwej na zadanym przez operatora poziomie. Jest to impuls do aktywacji wyspecjalizowanych białek, zwanych białkami opiekuńczymi, które regulują procesy regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. Zabieg w przeciągu 4-12 tygodni zapewnia stymulację procesów naprawy oraz widoczną poprawę wyglądu, gęstości i napięcia skóry.

Ultraskin II

Technologia HIFU wykorzystywana w zabiegu Ultraskin II jest znana i stosowana w medycynie od ponad 20 lat. Skoncentrowane ultradźwięki wykorzystane w HIFU służą do wywołania przegrzania na głębokości SMAS, czyli poziomu na którym działają chirurdzy plastycy w czasie liftingu. Kumulacja ultradźwięków w jednym punkcie na określonym poziomie w tkance, wywołuje jej miejscowe rozgrzanie do ok. 60 stopni Celsjusza, co pobudza procesy naprawy kolagenu. Zaletą zabiegu jest jego siła wynikająca z użytej energii (pierwsze efekty widoczne już bezpośrednio po zabiegu) oraz z głębokości działania i brak okresu rekonwalescencji ze względu na niewystępowanie uszkodzeń wierzchniej warstwy skóry.

Laser frakcyjny CO2

Impuls światła laserowego powoduje mikrouszkodzenia na skórze. Podczas zabiegu zostawiamy drobne fragmenty zdrowej tkanki, w ten sposób pobudzamy skórę do regeneracji. Komórki zaczynają się intensywnie namnażać, dlatego procesy naprawcze postępują stosunkowo szybko. Oprócz usuwania skutków fotostarzenia skóry, laser pomoże również w celu wygładzenia i uelastycznienia skóry. Efekty widoczne już po pierwszym zabiegu. Należy jednak pamiętać, że podczas kuracji konieczna jest ochrona przed słońcem, aby nie dopuścić do pojawienia się przebarwień.

Dermapen

Dermapen dzięki systemowi pulsujących igieł ułatwiającemu precyzyjne mikronakłuwanie naskórka i skóry właściwej, zapewnia intensywną stymulację fibroblastów. Powstałe mikrourazy skóry wykorzystują naturalne zdolności organizmu oraz wrodzoną zdolność naprawy skóry do fizjologicznej indukcji kolagenu. Warta podkreślenia jest kontrolowana precyzja wyróżniająca urządzenie Dermapen spośród innych jemu podobnych. Wielu pacjentów jest szczerze zaskoczonych, jak silnie stymulująco na skórę działa ten zabieg oraz jak spektakularne efekty możemy osiągnąć stymulując skórę w tak naturalny sposób.

Karboksyterapia

To zabieg, który wykorzystuje dwutlenek węgla w celu poprawy stanu skóry. Działanie tego gazu polega na „oszukaniu” organizmu poprzez zasymulowanie niedotlenienia tkanki. Jest to bardzo silny bodziec odbierany przez mechanizmy regulujące organizmu jako zagrożenie. Na obecność CO2 organizm odpowiada zwiększonym przepływem krwi w danym miejscu, a więc większym dotlenieniem tkanek – komórki lepiej się regenerują, następuje stymulacja kolagenu, a w efekcie skóra staje się bardziej napięta. Aby osiągać jeszcze lepsze efekty w leczeniu wiotkości skóry, warto łączyć karboksyterapię z mezoterapią i laseroterapią.

Fala uderzeniowa Cellactor

Podczas zabiegu wykorzystuje się fale akustyczną, która charakteryzuje się wyższą amplitudą ciśnienia w stosunku do ciśnienia otoczenia. Siła fal pobudza przepływ krwi we wszystkich warstwach tkanki, co powoduje jej dotlenienie, odżywienie oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowego. Podczas zabiegu uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia oraz stymulację naturalnych procesów metabolizmu, co skutkuje przede wszystkim widoczną redukcją cellulitu, ale też ujędrnieniem i zwiększeniem napięcia skóry.

Nici PDO

Ich działanie opiera się na dwóch aspektach. Po pierwsze, nici pełnią funkcję rusztowania dla zwiotczałych tkanek, a po drugie polidioksanon lub polikaprolakton, z którego są wykonane pobudza produkcję nowego kolagenu (odpowiedzialnego za napięcie i jędrność) i syntezę elastyny (odpowiedzialnej za sprężystość i elastyczność). Po zabiegu widoczny jest efekt liftingu, dlatego nici, oprócz zastosowania w obrębie twarzy, świetnie sprawdzą się też w ujędrnianiu i kształtowaniu piersi oraz przy zwiotczeniach tkanek na brzuchu, ramionach i nogach. Warto dodać, że PDO to materiał, który znany jest od lat w medycynie. Dotychczasowo stosowany był m. in. jako rozpuszczalna nić chirurgiczna w szwach.