Zawsze spotykam się z zainteresowaniem w temacie „mężczyzny w gabinecie”. Każdy jest ciekawy czy mężczyźni tak naprawdę korzystają z medycyny estetycznej? Prawda jest jednak taka, że lista męskich problemów z wyglądem nierzadko dorównuje tej kobiecej.
Coraz częściej gabinety medycyny estetycznej zwracają uwagę na to, iż ich oferta skierowana jest również do mężczyzn, próbują ich trochę ośmielić, na szczęście można zauważyć też, że sami mężczyźni coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Szczególnie jest to widoczne w zawodach związanych z koniecznością zachowania młodego i atrakcyjnego wyglądu np. wśród pracowników wysokiego szczebla czy rozrywki.
Panowie korzystają generalnie z tej samej gamy zabiegów co Panie, gdyż często to samo im doskwiera – niektóre kompleksy są uniwersalne dla obu płci, ale są pewne grupy zabiegów, które wybierają najczęściej. Chętnie decydują się na zabiegi, które nie powodują wyłączenia z codziennej aktywności i nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji, a ich efekt jest widoczny tuż po lub w niedługim czasie. Decydują się na zabiegi redukujące zmarszczki – toksynę botulinową, wypełnianie zmarszczek Radiesse czy iniekcje kwasu hialuronowego. Zdarza się, że ze względu na swoje zamiłowanie do techniki i zainteresowanie tym co nowe, często wybierają zabiegi z użyciem zaawansowanych urządzeń np. emitującym fale radiowe Pellevé.
Chętnie wybierają zabiegi związane z modelowaniem sylwetki. Niedawnym hitem stały się silikonowe implanty mięśni. Coraz częściej proszą również o pomoc w redukcji opornej, lokalnej otyłości. Problem można rozwiązać stosując lipolizę iniekcyjną lub liposukcję laserową czy chirurgiczną. Kwalifikacja do poszczególnych procedur zależy od nasilenia zmian. Szczególnym rodzajem otyłości miejscowej u mężczyzn jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy sutków. W tym wypadku konieczna jest diagnostyka endokrynologiczna. W sytuacji, gdy nie stwierdzana jest obecność tkanki gruczołowej, można zastosować mniej inwazyjne procedury. Jeśli jednak w badaniu USG widoczna jest tkanka gruczołowa, konieczna jest klasyczna operacja chirurgiczna i usunięcie gruczołu.
Kolejną dużą grupą zabiegów jest trwałe, laserowe usuwanie owłosienia. Mężczyźni najchętniej pozbywają się włosków z ramion, brzucha i pleców, choć są i tacy panowie, którzy regularnie depilują ręce, nogi czy okolice intymne. Wzrost popularności tego typu zabiegów wiąże się niewątpliwie z obrazami mężczyzny kreowanymi przez kolorowe pisma i poszukiwaniem ich odpowiedników przez kobiety. W przypadku laserów, chętniej też korzystają z usuwania tatuaży.
Rozstępy kojarzą się z przypadłością typowo kobiecą, tymczasem mężczyźni, choć w mniejszym stopniu, również borykają się z tym problemem. W ich przypadku rozstępy często pojawiają się w okresie dojrzewania lub podczas gwałtownej redukcji masy ciała, czy też na skutek intensywnych ćwiczeń na siłowni, które często łączy się ze stymulacją wzrostu masy mięśniowej przeróżnymi odżywkami. Zmiany te są bardzo trudne do usunięcia. Tu z pomocą przychodzi prawidłowo zastosowany laser CO2.
Duże grono pacjentów stanowią panowie borykający się z problemem wypadania włosów. Aby zahamować ten proces poleca się im zastosowanie serii mezoterapii skóry głowy. Zabieg ten nie tylko powstrzyma wypadanie, ale też poprawi kondycję włosów.
Na zakończenie temat, który dotyka wielu mężczyzn. Codzienny stres i aktywne tempo życia może powodować miejscową, tzw. pierwotną nadpotliwość występującą w obrębie dłoni czy pach. Tę przykrą dolegliwość można skutecznie leczyć toksyną botulinową, laserowo lub przy pomocy radiofrekwencji mikroigłowej.
Lista zabiegów, jest jak widać dość szeroka, czasem wystarczy jedynie trochę odwagi, aby przełamać przekonanie, że mężczyzna „nie musi o siebie dbać”. Ależ musi! Poza tym dzięki tym zabiegom możemy usunąć czyjeś kompleksy, czasem mały zabieg może dać wielkie efekty, nie tylko w wyglądzie.