Medycyna estetyczna to rozwiązanie na wiele problemów urodowych. Mnóstwo zabiegów w krótkim czasie pomoże w pozbyciu się kompleksów, które bardzo często dokuczały nam latami. Kiedy decydujemy się na zabieg powinnyśmy dobrze przyjrzeć się miejscu, do którego chcemy się udać. Niestety często już na etapie poszukiwań gabinetu czy kliniki w głowie powinna zaświecić nam się czerwona lampka… W dzisiejszym wpisie kilka sygnałów, które zdradzają, że jak najszybciej powinniśmy z danego  miejsca uciekać, a na pewno nie wykonywać zabiegu.

Wybranie odpowiedniego gabinetu i specjalisty nie jest najłatwiejszym zadaniem. Warto jednak poświęcić chwilę na poszukiwania i przeprowadzenie dokładnego researchu – w końcu chodzi nie tylko o nasz wygląd, ale również zdrowie.

Zwróć uwagę na ceny

Zacznijmy od cen. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są i nigdy nie były zabiegami tanimi. Warto pamiętać o tym, że na cenę zabiegu składa się nie tylko preparat wykorzystany do jego wykonania, ale również umiejętności i doświadczenie specjalisty. Okazyjna cena np. za powiększanie ust powinna dać nam do myślenia. Średni koszt tego typu zabiegu to około 800-1200 złotych i zależy on m.in. od rodzaju użytego preparatu i metody. Jeżeli ktoś oferuje nam wykonanie takiego zabiegu za 400 złotych – powinien być to dla nas niepokojący sygnał.

Postaw na doświadczenie

Gabinety medycyny estetycznej i pracujący w nich specjaliści przez lata pracują na swoją renomę. Wybierając miejsce, do którego planujemy się wybrać, możemy sugerować się poleceniami znajomych, jak i opiniami zgromadzonymi w sieci. A tych jest całe mnóstwo. Przede wszystkim istotne są umiejętności. Dobry specjalista przez cały czas je doskonali – uczy się, bierze udział w szkoleniach. W razie wątpliwości nie wstydź się zapytać lekarza o jego wykształcenie, doświadczenie czy kursy, w których miał okazję uczestniczyć.

Dobry specjalista potrafi odmówić

Każdy pacjent jest osobnym przypadkiem, dlatego do każdej osoby trzeba mieć indywidualne podejście. Bardzo ważne są konsultacje przed zabiegiem, na których specjalista może zapoznać się z problemem, poznać oczekiwania pacjenta, ocenić możliwości i zaproponować odpowiednie procedury. Nie zawsze zabieg, który sprawdził się u naszej koleżanki będzie odpowiedni dla nas. Dobry specjalista potrafi czasami odmówić. Dobro pacjenta powinno znajdować się nad chęcią zarobku.  Zdarza mi się odmówić wykonania zabiegu, gdy wiem, że ten nie sprawdzi się u danego pacjenta lub jego efekty w bliskiej lub dalekiej perspektywie czasowej, budzą moje wątpliwości. Mam też taką zasadę, że podczas korekty czy powiększania ust nie podaję pacjentce więcej jak 1 mililitr kwasu hialuronowego. A gdy wiem, że należy podać więcej preparatu to rozkładam zabieg na dwie sesje.

Bezpieczeństwo i higiena przede wszystkim

Chociaż wydaje nam się, że to bezdyskusyjna kwestia, należy ją poruszyć. Wszelkiego rodzaju zabiegi powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Gdy ktoś oferuje nam wykonanie zabiegu w innym miejscu niż w profesjonalnym gabinecie – to kolejny raz, gdy powinna zaświecić się lampka ostrzegawcza. Sam gabinet musi być czysty, a specjalista powinien używać rękawiczek i jednorazowych narzędzi. Nie bez znaczenia jest również sprzęt wykorzystywany do zabiegów, który powinien być nowoczesny i oznaczony specjalnymi certyfikatami, jak np. FDA (certyfikat ten to potwierdzenie wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów medycznych, który jest wydawany na podstawie rygorystycznych przepisów i wymogów amerykańskiej Agencja Żywności i Leków). Osoba wykonująca zabieg powinna przeprowadzić z nami wywiad i zebrać informacje o stanie zdrowia, ewentualnych chorobach i alergiach. W razie konieczności także wysłać pacjenta na badania przed wykonaniem zabiegu. To niezwykle istotne, ponieważ każdy zabieg ma listę przeciwwskazań, które mogą być przeszkodą w jego przeprowadzeniu. Jeżeli „ekspert” przystępuje do zabiegu bez zebrania istotnych informacji to znak, że powinnyśmy zrezygnować.