Na ciele człowieka znajdują się 4 miliony gruczołów potowych, ich głównym zadaniem jest regulacja temperatury ciała. Kiedy działają nadmiernie mówimy wówczas o nadpotliwości, problemie który może powodować wycofanie się z życia towarzyskiego, poczucie zażenowania oraz kłopoty w kontaktach społecznych. Medycyna estetyczna pozwala leczyć ten przykry problem, piszę o tym poniżej.
Kiedy mamy do czynienia z nadpotliwością?
Jest to stan, kiedy już w młodym wieku organizm bez wysiłku i bez działania wysokiej temperatury poci się nadmiernie. Normą jest, że tracimy ok. pół litra potu dziennie, a w przypadku nadpotliwości ponad 3 litry. Nadpotliwość dzielimy na pierwotną (związaną z emocjami, wysiłkiem fizycznym, wysoką temperaturą i uwarunkowaną genetycznie), wtórną (spowodowaną chorobami np. nowotworami czy zaburzeniami hormonalnymi), uogólnioną (poci się całe ciało) oraz miejscową (na ograniczonej powierzchni np. pach, dłoni, stóp, czoła). Nadmierne pocenie znajduje się w wykazie chorób, dlatego jego leczenie nie jest fanaberią. Znam przypadki ludzi, którzy po terapii inaczej spojrzeli na świat, otworzyli się, stali się bardziej śmiali. Pacjenci często podkreślają jak ogromną ulgę psychiczną odczuwają po ustąpieniu nadmiernego pocenia się.
Metody leczenia
Pacjenci często zgłaszają się do Kliniki zniechęceni nieskutecznością stosowania antyperspirantów i innych dostępnych powszechnie środków. Dlatego w gabinetach znajdziemy szereg zabiegów skutecznie blokujących nadmierne wydzielanie potu.
1. Zastosowanie toksyny botulinowej – to najskuteczniejsze, nieobciążone powikłaniami i najbardziej znane rozwiązanie służące do zablokowania połączenia miedzy nerwem, a gruczołem potowym. Efekty utrzymują się od 3. do 9. miesięcy w zależności od płci i trybu życia.
2. Radiofrekwencja mikroigłowa np. Scarlet RF – to jedna z najnowszych propozycji, skutecznie reguluje wydzielanie potu, nie niszcząc trwałe gruczołów potowych. Należy wykonać 2-3 zabiegi. Już pierwszy z nich daje spektakularne zmniejszenie pocenia. Po kilku miesiącach wydzielanie potu stopniowo się zwiększa, ale nie osiąga stanu wyjściowego. To rozwiązanie dla osób marzących o usunięciu patologicznego stanu nadmiernego pocenia, jednocześnie chcących zachować „zdrową” potliwość i unormowanie tej kwestii.
3. Trwałe laserowe lub chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych (w obrębie pach) – zabiegi z uwagi na inwazyjność obarczone są większym ryzykiem w porównaniu z mało inwazyjnymi zabiegami opisanymi powyżej.
4. Jonoforeza – polega na stymulacji przerostu naskórka i fizycznym zablokowaniu gruczołów potowych.
Lekarz podczas konsultacji z pacjentem wyklucza nadpotliwość wtórną, będącą objawem choroby i kwalifikuje pacjenta do odpowiedniego zabiegu. Warto podkreślić, że nie każda metoda może być zastosowana np. w przypadku dłoni – nie jest możliwe leczenie laserem lub chirurgiczne z uwagi na warunki anatomiczne. Skuteczne, choć bolesne jest leczenie toksyną botulinową, które jednak też ma swoje ograniczenia. Odradza się je, kiedy pacjent wykonuje pracę wymagającą precyzyjnych ruchów dłoni np. jest skrzypkiem lub zegarmistrzem itp. ponieważ drobne mięśnie dłoni na skutek działania toksyny mogą być przejściowo osłabione. Jedno jest pewne: po zastosowaniu kuracji pacjenci wracają szczęśliwsi i pewni, że ten problem już nie będzie ich paraliżował.