Bezpieczne korzystanie z promieni słonecznych to podstawa, aby na dłużej zachować skórę w doskonałej kondycji. W dzisiejszym wpisie odpowiadam na najbardziej nurtujące pytania w kontekście ekspozycji skóry na słońce, wyjaśniam jak bezpiecznie korzystać z promieni słonecznych oraz jakie konsekwencje mogą nieść za sobą oparzenia słoneczne. Przeczytajcie koniecznie przed urlopem!
Słońce jest nam niezbędne do życia tak jak woda i powietrze. Poprawia nam się nastrój, wtedy kiedy jesteśmy na słońcu, organizm produkuje witaminę D3, a my w zupełnie inny sposób funkcjonujemy, relaksujemy się. Jednak kiedy nie chronimy prawidłowo naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym, to znaczy: nie nakładamy po kilkunastu minutach ekspozycji na słońce filtrów przeciwsłonecznych i kiedy nie chronimy jej odpowiednią odzieżą, przewiewnymi ubraniami (lnianymi lub jedwabnymi) oraz kiedy ta ekspozycja jest nasilona w godzinach południowych od godziny 11 do 16, to wówczas narażamy się na oparzenia słoneczne – jest to bardzo niebezpieczne dla naszej skóry.
Jakie konsekwencje niosą za sobą oparzenia słoneczne?
Oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne dla naszej skóry, ponieważ uszkadzają DNA skóry. Trzeba pamiętać, że suma oparzeń słonecznych kumuluje się przez całe życie. Takie oparzenia sprawiają, że DNA w skórze ulega uszkodzeniu. Po latach takie oparzenia narażają nas na rozwój różnych nowotworów skórnych: od raka płaskonabłonkowego, do czerniaka skóry.
Jaki wpływ na skórę ma długotrwała ekspozycja na słońce?
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza w godzinach między 10 a 16, wtedy kiedy nie chronimy naszej skóry przed promieniowaniem, naraża nas na nadmierną produkcję melaniny, na powstanie przebarwień i tworzenie się stanów zapalnych w skórze, które prowadzą do jej fotostarzenia.
Jak chronić skórę przed słońcem?
Bardzo ważne jest, aby stosować dermokosmetyki z filtrami UV. Powinny to być kosmetyki z filtrem min. 30 do 50 SPF (jest to optymalna ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym). Istotną rzeczą w mojej opinii jest to, żeby były to oddzielne dermokosmetyki, zawierające tylko filtry, stosowane obok kremu pielęgnacyjnego i obok ewentualnie kosmetyków kolorowych. Filtr powinien być nakładany na skórę w odpowiedniej dawce, wskazanej na opakowaniu. Oraz pamiętajmy o tym, żeby był nakładany na ok.15 minut przed ekspozycją słoneczną. Wówczas jest naprawdę skuteczny.
Zabiegi wspomagające ochronę przeciwsłoneczną
Aby przygotować skórę do ekspozycji na słońce zalecam moim pacjentom serię zabiegów mezoterapii (można ją wykonywać jeszcze przed ekspozycją na słońce). Wartym polecenia zabiegiem jest także redermalizacja (z kwasem bursztynowym, który reguluje proces wydzielania melaniny i zapobiega powstawaniu przebarwień).
Tego typu procedury można również stosować po ekspozycji na słońce, wtedy kiedy chcemy skórę zregenerować po urlopie. Dzięki temu stanie się ona nie tylko lepiej nawilżona, ale także poprawi się jej struktura.