Silne nasłonecznienie i wysokie temperatury nie sprzyjają zabiegom upiększającym. Kalendarz niektórych z nich powinien być dostosowany do określonej pory roku. Na szczęście coraz więcej Pacjentów już o tym wie i z wyprzedzeniem stara się planować ze mną swój „plan zabiegów”. Poniżej krótki przewodnik o tym, które z nich można wykonać, a jakich należy unikać latem.

Dlaczego, z niektórych zabiegów trzeba zrezygnować?

Unikanie niektórych zabiegów latem związane jest m.in. z wysokimi temperaturami. Mogą one utrudniać gojenie się ran lub przyczyniać się do szybszego rozkładu niektórych składników wypełniaczy. Głównym przeciwskazaniem jest wzmożone wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, co może w konsekwencji skutkować występowaniem przebarwień.

Te zabiegi możesz wykonać

Latem warto przygotować skórę do opalania, o czym już wspominałam wcześniej tutaj. Dlatego bez problemu można wykonać zabiegi mezoterapii oraz zastosować toksynę botulinową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie wykonać drobne wypełnienia bruzd nosowo-wargowych, wypełnienia ust oraz np. peeling migdałowy (jest on zabiegiem całorocznym). Warta polecenia jest również radiofrekfencja mikroiglowa np. świetny stymulujący skórę i liftingujacy zabieg Scarlet RF, który możemy wykonywać w okresie letnim (także po powrocie z urlopu, bowiem w przeciwieństwie do zabiegów laserowych, w tym wypadku skóra opalona nie jest przeciwskazaniem). W przypadku zabiegów na ciało można wykonywać te wyszczuplające np. endermologię, zabiegi z użyciem fali uderzeniowej oraz radiofrekwencję ujędrniającą skórę.

Tych zabiegów nie powinnaś wykonywać latem

Do sztandarowych zabiegów odradzanych w okresie letnim należą wszelkie zabiegi laserowe (np. usuwanie owłosienia) oraz głębsze peelingi, które mogą powodować przebarwienia po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych (np. Vi Peel, kiedy powinniśmy ograniczyć ekspozycję na słońce).  Są oczywiście rejony świata gdzie nie da się uniknąć słońca i tego typu zabiegi wykonuje się całorocznie, ale w polskich warunkach ten kilkumiesięczny okres jesieni i zimy sprzyja ochronie skóry poddanej działaniu np. lasera. To odstępstwo przeprowadzane jest z uwagi na ułatwienia dla pacjenta. Wstrzymując się z nimi do jesieni możemy mieć pewność, że ryzyko powstania przebarwień będzie mniejsze.