Pani Doktor, proszę o powiększenie ust – ale subtelnie”, czyli o tym, czego boją się PacjenciBezpieczeństwo medycyny estetycznej to temat, który na szczęście coraz częściej się pojawia i uważam, że warto go poruszać. Ważne, aby Pacjenci wiedzieli czego mogą oczekiwać od lekarza, aby znali jego doświadczenie, mieli świadomość na jakich sprzętach pracuje i jakich preparatów używa. Oto kilka ważnych wskazówek.

Certyfikaty CE i FDA

Kiedy decydujemy się na zabieg z wypełniaczem, należy wybierać gabinety, o których mamy wiedzę, że pracują na sprawdzonych preparatach ze znakiem jakość CE (oznacza on spełnianie europejskich norm bezpieczeństwa). Ważny jest też certyfikat FDA, przyznawany przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. FDA wymaga od producenta leku czy sprzętu medycznego szeregu dokumentów, w tym badań nad bezpieczeństwem produktu, których podmiotem są dziesiątki pacjentów różnych narodowości, w rożnym wieku. FDA, przed przyznaniem certyfikatu, analizuje również to, jakie efekty daje produkt w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku preparatami. Obserwacje, które producent przekazuje do FDA muszą być poparte minimum kilkuletnimi, potwierdzonymi przez niezależne instytucje, badaniami.

Sterylność

Przede wszystkim należy dla własnego bezpieczeństwa zwracać uwagę czy preparat jest sterylnie, hermetycznie zamknięty. Wiele osób wykorzystuje końcówki wcześniej używanych preparatów, proponując niższe ceny za zabieg i nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to prowadzić do przenoszenia infekcji. Dlatego należy pamiętać, aby nie wybierać gabinetu medycyny estetycznej, kierując się wyłącznie ceną. Chyba nie muszę wspominać o czystości w gabinecie, wszelkie oznaki „niechlujstwa” powinny wzbudzić naszą czujność.

Informacje o zabiegu

Każda wizyta powinna być poprzedzona wywiadem lekarskim, aby wykluczyć możliwe przeciwskazania do zabiegu. Lekarz powinien szczegółowo informować Pacjenta o przebiegu zabiegu i jego skutkach (np. przewidywalny czas występowania obrzęku czy zaczerwienienia, moment złuszczania, odpowiednia fotoprotekcja po zabiegu). Pacjent musi mieć możliwość skontaktowania się z lekarzem w razie wystąpienia niepokojących objawów. Dokumentacja medyczna powinna być skrupulatnie prowadzona, w karcie pacjenta musi się znaleźć informacja o miejscu iniekcji, oraz kod i naklejka produktu z numerem serii.