Wraz z nadejściem sezonu urlopowego coraz chętniej wystawiamy skórę na działanie słońca. Warto jednak pamiętać, że aby cieszyć się zdrową i piękną opalenizną, należy pamiętać o pewnych zasadach. Oto kilka ważnych wskazówek.
1. Ważne jest przygotowanie skóry
Odpowiednie przygotowanie skóry przed urlopowymi wyjazdami pomoże zachować ją na dłużej w dobrej kondycji. Do dwóch-trzech tygodni przed urlopem dobrze jest wykonać mezoterapię. Takie głębokie nawilżenie, przy zachowaniu fotoprotekcji, pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzeń słonecznych. W tym czasie możemy też wykonywać zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. To doskonała profilaktyka przeciwzmarszczkowa, bowiem osłabiamy mięśnie, które bezwiednie marszczymy chroniąc wzrok w słoneczne dni. W czasie ekspozycji na słońce pamiętajmy, aby uważać z zażywaniem niektórych leków np. antybiotyków – przy ich stosowaniu konieczna będzie dodatkowa fotoprotekcja. Dobrze jest także zrezygnować z ziół fotouczulających, do których należy np. dziurawiec.
2. Należy poznać swój fototyp skóry
Aby się mądrze, a więc bezpiecznie opalać, należy przede wszystkim znać swój fototyp skóry. Wyróżniamy 6 fototypów skóry – im jaśniejszy fototyp, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Osoby z pierwszym fototypem skóry w skali Flitzpatricka (mają z reguły niebieskie oczy, jasne włosy i bardzo jasny odcień skóry) obowiązkowo muszą chronić się przed słońcem, gdyż ich skóra zawsze ulegnie oparzeniu. Przy drugim fototypie należy stopniowo korzystać z kąpieli słonecznych, używać wysokich filtrów (nakładanych na skórę co kilka godzin), korzystać z parasola i chronić skórę ubraniem. W przypadku osób z pozostałymi fototypami skóry (ciemnymi włosami, ciemniejszą karnacją) skóra opala się z łatwością i rzadko ulega oparzeniom. Należy jednak pamiętać, że również w tym przypadku ochrona przeciwsłoneczna w postaci dobrych filtrów i tak jest niezbędna. Zabezpieczy to np. przed przebarwieniami. Maksymalnie możemy bezpiecznie przebywać na słońcu bez używania filtrów tylko przez 15-20 minut. Tyle wystarczy, aby organizm wytworzył potrzebną dawkę witaminy D.
3. Pamiętaj o właściwych filtrach
Wybór kosmetyków do opalania również nie jest prosty, aby były skuteczne należy wybierać preparaty zawierające zarówno filtry UVA, jak i UVB, o minimum 30 SPV oraz pamiętać o tym, że w ciągu dnia musimy powtarzać aplikację filtrów. Dobrze jest, aby preparaty zawierały zarówno fizyczne, jak i chemiczne filtry chroniące nasza skórę.
4. Badaj znamiona
Oprócz wspomnianej wcześniej fotoprotekcji warto zwrócić uwagę na znamiona. Te „podejrzane” koniecznie trzeba częściej smarować filtrami UV, a najlepiej zaklejać małymi plasterkami. Kiedy skóra ulegnie poparzeniu i jest zaczerwieniona, należy ją ochłodzić np. wziąć zimny prysznic, posmarować skórę balsamem z bepantenem, aloesem lub innym łagodzącym skórę po opalaniu. W razie zmian świadczących o oparzeniu wyższego stopnia – takich jak wystąpienia pęcherzy – należy zgłosić się do lekarza, bowiem leki stosowane w takich wypadkach są dostępne na receptę.