Wskazań do przeprowadzenia zabiegu karboksyterapii jest wiele. Doskonale sprawdza się m.in. w redukcji cellulitu (od I do IV stadium), eliminowaniu cieni pod oczami, rozstępów oraz blizn, rewitalizacji skóry, a także w leczeniu łuszczycy i trudno gojących się ran. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam na jakiej zasadzie działa karboksyterapia i dlaczego jest tak skuteczna.

Aby wyjaśnić zasady działania karboksyterapii należy uświadomić sobie, jak ważny jest tlen w procesie regeneracji tkanek w organizmie. Jeśli jest go zbyt mało zaczynają nasilać się procesy starzenia. W tej sytuacji jeśli podamy w sposób kontrolowany dwutlenek węgla śródskórnie, podskórnie lub do tkanki tłuszczowej, możemy osiągnąć doskonałe efekty terapeutyczne na leczonym obszarze.

Istota działania karboksyterapii

Infuzja CO2 powoduje natychmiastowe zwiększenie przepływu krwi w leczonym obszarze poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, następuje przyspieszone uwalnianie tlenu wynikające z obecności CO2. Reakcją skóry na iniekcję dwutlenku węgla jest uruchomienie działań obronnych organizmu, w wyniku czego pojawia się stan zapalny. Jego efektem jest wzmożona produkcja włókien kolagenowych. Remodeling skóry rozpoczyna się już od pierwszego zabiegu, włókna kolagenowe ulegają kurczeniu, a w efekcie skóra wygładza się i uelastycznia. W tym przypadku możemy więc wykorzystywać karboksyterapię, jako doskonałą metodę pozwalającą poprawiać kondycję skóry i usuwać jej zwiotczenia. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru,  zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi, mniej widoczne rozstępy i blizny.

Modelowanie sylwetki

Wykorzystanie dwutlenku węgla sprawdza się również w zabiegach modelujących, gdyż komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na aplikację CO2, przy czym niezwykle ważnym czynnikiem, aby osiągnąć efekt lipolizy jest szybkość podania (100-200 cc na minutę). Gaz w organizmie częściowo przekształca się w kwas węglowy, który mechanicznie uszkadza i degraduje komórki tłuszczowe. Na skutek zabiegu karboksyterapii poprawie ulega mikrokrążenie, cyrkulacja tlenu, obieg limfy oraz metabolizm tkanki, przez co możliwe jest wydalanie kwasów tłuszczowych. Proces prowadzi do modelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.

Bezpieczeństwo

Leczony obszar bezpośrednio po zabiegu może być nieco zaczerwieniony, mogą pojawić się niewielkie zasinienia, ale podany podczas terapii dwutlenek węgla jest w szybkim czasie wydalany z organizmu wraz z wydychanym powietrzem, dlatego jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Metoda ta ma za sobą wiele przeprowadzonych badań klinicznych oraz międzynarodowych protokołów terapeutycznych. Najlepsze efekty osiąga się po wykonaniu całej serii zabiegów. Wielka zaletą tej terapii jest fakt, iż może być ona prowadzona niezależnie od pory roku, nasłonecznienia i temperatury otoczenia.