Ultraskin II – bezoperacyjny lifting twarzy i ciała

O zabiegu Ultraskin II pisałam już wcześniej przy temacie wiotkiej skóry. To rzeczywiście doskonała metoda ją napinająca, ale sprawdza się także przy usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, zaburzeniach owalu twarzy, niwelowaniu zmarszczek palacza i likwidacji podwójnego podbródka. Dziś zatem czas, poruszyć szerzej temat technologii HIFU, która jest znana i stosowana w medycynie już od ponad 20 lat np. w onkologii i urologii, a teraz również w medycynie estetycznej.

Technologia HIFU

Ultraskin II to zabieg, który wykorzystuje tzw. HIFU, czyli skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości (High Intensity Focused Ultrasound) pozwalające indukować powstanie drobnych punktów koagulacji we wszystkich warstwach skóry oraz tkance podskórnej. Te skoncentrowane ultradźwięki służą do wywołania przegrzania na głębokości SMAS, czyli poziomu na którym działają chirurdzy plastycy w czasie liftingu. Kumulacja ultradźwięków w jednym punkcie na określonym poziomie w tkance, wywołuje jej miejscowe rozgrzanie do ok. 60 stopni Celsjusza, co pobudza procesy naprawy kolagenu.

Ultraskin II pozwala na znacznie większe skoncentrowanie fal ultradźwiękowych, dzięki czemu energia termiczna ogniskowana jest na mniejszym obszarze. Pracując tym urządzeniem mam możliwość dużej regulacji mocy (do 3 j) oraz gęstości punktów (od 0,7 mm), w których koncentruje się energia. Dla pacjenta taka możliwość regulacji mocy zabiegu przekłada się na znaczne ograniczenie bolesności zabiegu – są pacjenci, którzy ze względu na bardzo niski próg bólu nie mogą mieć wykonanego zabiegu z wykorzystaniem dużej energii – tutaj możemy bardziej elastycznie podejść do zabiegu. Wykonujemy go jeden raz, ale jeżeli pacjent ma niski próg bólu, można rozłożyć ilość potrzebnych impulsów na 3 zabiegi wykonywane co miesiąc. Jest to dobre wyjście dla pacjentów obawiających się bólu. Warto tu podkreślić, że Ultraskin II to urządzenie, które cechuje mniejsza bolesność w stosunku do podobnych tego typu na rynku.

Zabiegi z wykorzystaniem technologii HIFU mogą być alternatywą dla nici liftingujących, toksyny botulinowej, wypełniaczy, lasera frakcyjnego lub radiofrekwencji mikroigłowej, dając naturalne efekty, przy tym bez okresu rekonwalescencji. Mogą też skutecznie uzupełniać te zabiegi. Wybór metody jednak zależy od lekarza i pacjenta. Pojawienie się HIFU oczywiście nie eliminuje innych zabiegów, wszystko zależy od indywidualnych problemów skórnych danego pacjenta. Czasem mimo zagęszczenia skóry utrzymają się hypowolumetrie, czyli ubytki objętości, które musimy uzupełnić wypełniaczami, a radiofrekwencja także ma bardzo szerokie zastosowanie zwłaszcza u młodszych pacjentek.

Ciało

Ultraskin II znajduje zastosowanie w obrębie zabiegów stosowanych na ciało. Urządzenie posiada przetwornik, który koncentruje energię na głębokości 13 mm, co sprawia, że doskonale działa na tkankę tłuszczową. Czyli w przypadku obecności zlokalizowanej tkanki tłuszczowej jest to zabieg idealny – efektywnie zmniejsza jej warstwę m.in. w okolicach brzucha, talii, ud i ramion. Świetnie sprawdza się więc w miejscowym modelowaniu sylwetki oraz w przypadku konieczności poprawy elastyczności skóry po utracie dużej masy ciała lub po ciąży. To dobre rozwiązanie dla osób, które do tej pory miały trudności w redukcji tkanki tłuszczowej w problematycznych partiach ciała.
Sam zabieg nie wymaga znieczulenia. Najpierw mapujemy określony obszar ciała, czyli odrysowujemy w rejonie zabiegu pionowe i poziome linie, tak aby w jego trakcie równo pokryć całą powierzchnię impulsami. Dany obszar pokrywamy żelem chłodzącym, zapewniającym dobry kontakt przetwornika ze skórą i przechodzimy do właściwego zabiegu. Aby dał jak najlepsze rezultaty należy dokładnie „mapować” ciało i zwracać uwagę na ilość użytych impulsów, dzięki temu mamy pewność, że nie wystąpią żadne asymetrie.

Twarz

W obrębie twarzy zabieg wygląda analogicznie. Z tą różnicą, iż po jego wykonaniu konieczne jest używanie filtrów przeciwsłonecznych, gdyż tkanka podskórna się z czasem przebudowuje.
HIFU pozwala uzyskać doskonałe efekty przy zwiotczeniach skóry twarzy, zaburzeniach jej owalu, wiotkości dolnej powieki, występowaniu tzw. „zmarszczek palacza”. Pomaga niwelować podwójny podbródek oraz stosuje się je przy liftingu brwi i czoła. Wielką zaletą zabiegu jest jego siła – wynikająca z użytej energii i z głębokości działania oraz naturalne efekty i brak okresu rekonwalescencji ze względu na niewystępowanie uszkodzeń wierzchniej warstwy skóry. To szczególnie ważne dla pacjentów, którzy decydują się na zabiegi w obrębie twarzy. Co więcej, pierwsze efekty uzyskujemy już bezpośrednio po zabiegu.